Forum FORUM POWIATU GŁUBCZYCKIEGO Strona Główna FORUM POWIATU GŁUBCZYCKIEGO
FPG: Miłośników ziemi głubczyckiej i wszystkiego co z nią związane. Gmina Baborów, Gmina Branice, Gmina Kietrz, Gmina Głubczyce: informacje, turystyka, kolej, sport, zdjęcia, pamiątki oraz Opolszczyzna, Polska i Świat.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przebudowa ulic w Glubczycach. Czy sprzatanie historii tez?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM POWIATU GŁUBCZYCKIEGO Strona Główna -> Gmina Głubczyce
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pijunek
Pasjonat
Pasjonat


Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 445
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: New Jersey

PostWysłany: Sob 16:30, 04 Kwi 2009    Temat postu: Przebudowa ulic w Glubczycach. Czy sprzatanie historii tez?

Glubczyce coraz ladniejsze i nic tylko sie cieszyc. Ale tak naprawde to czy jest sie z czego cieszyc w tym przypadku?
Na ten rok planowana jest przebudowa kilku ulic w Glubczycach: Pocztowej i Parkowej, Grunwaldzkiej, Zeromskiego i Kochanowskiego.
Plany dosc ambitne i mam nadzieje, ze uda sie je zrealizowac.
Mam jednak malutkie "ALE", a raczej sugestie, apel do..........
no wlasnie - do kogo?
Burmistrz zapowiedzial, ze w celu ponownego wykorzystania bedzie sie odzyskiwac stara kostke - swietnie, ale oznacza to, ze drogowcy beda musieli "grzebac" w bardzo starym bruku i warstwie ziemi pod nim. Jak znam zycie, to czesc tej ziemi z pod bruku zostanie zaladowana na wywrotki i wywieziona gdzies za miasto.
Pragne zwrocic uwage, ze to co jest pod tym brukiem, to nie jest taka sobie zwykla, bezwartosciowa ziemia. Tam zakopany jest kawal historii Glubczyc, siegajacej conajmniej czasow przed wybrukowaniem tych ulic.
Wiem, na wielkie znaleziska raczej nie ma co liczyc, ale drobne przedmioty codziennego uzytku, monety......to co gubili lub nie potrzebowali (wyrzucali) dawni mieszkancy Glubczyc - to wszystko gdzies tam jest. Z takich przedmiotow mozna wiele wyczytac, czesto dokladnie je datowac i okreslic do czego sluzyly. Czy nie przydalo by sie troche takich drobnostek naszemu muzeum?
W moich oczach sprawa wydaje sie byc dosc prosta. Czytalem kiedys, ze mamy w Glubczycach ludzi, ktorzy z wykrywaczami metali wspolpracowali z muzeum. Wiele eksponatow w nim (glownie militaria) pozyskanych jest przy okazji tej wspolpracy. Czy to nie dobry czas i miejsca, zeby znow przejsc sie z wykrywaczami? Jesli trzeba to w obecnosci (pod okiem) jakiegos...... archeologa czy konserwatora zabytkow.
Po sciagnieciu kostki, wykrywacze mogly by przeciez dosc dokladnie przeswietlic co siedzi w ziemi, ktora ewentualnie na zawsze wywalimy gdzies w pola.
Nie musze chyba nikogo przekonywac, ze niektore miejsca znajdujace sie w planie przebudowy nadaja sie do przeszukania w szczegolnosci.
Mam tu na mysli odcinek ul. Kochanowskiego - od kosciola, do skrzyzowania z Koszarowa i Walowa. Tu przez wieki przewijalo sie najwiecej ludzi. Koscioly katolicki i protestancki, synagoga. A ile tez sie musialo dzialc pod starymi murami miejskimi, ktore kiedys tedy przebiegaly. Drugie takie miejsce to ul. Pocztowa. Tu przeciez byla brama miejska i wjazd do Glubczyc od str. Krnowa.
Wydaje mi sie, ze gdyby te miejsca przeszukac, to mogli bysmy sie wiele o Glubczycach dowiedziec. A moze nawet nabrano by ochoty na wygrzebywanie starych podkow konskich na ul. Zeromskiego (przy koszarach) - kto wie?
Mamy troche (moze nie za wiele) dokumentow, zapiskow i pamiatek z historii naszego miasta - ale to wszystko juz mamy. Czasem ktos zajmujacy sie dziejami Glubczyc bardziej szczegolowo, wyszuka jakies nieznane dokumenty czy zdjecia. Jednak rzdko i niewiele, bo najwiecej wiedzy ukrytej jest wlasnie pod naszymi stopami. Nie rozsypujmy jej gdzies po polach, jak to sie dzialo do tej pory.
Nie wiem czy ktos z Was widzi to podobnie jak ja.
Moze niektorch przynudzilem, moze nawet odebrali mnie jak "nawiedzonego", "swira", czy cos w tym stylu. Jest OK, przywyklem do tego.
Mam jednak nadzieje, ze ktos podziela moja opinie. A moze nawet jakis "kompetentny" przeczyta to, zrozumie, zastanowi sie i zareaguje - zanim wyjedzie pierwsza wywrotka.
Dodam tez, ze sa w Polsce ludzie, ktorzy szukaja miejsc gdzie wywozona jest ziemia zpod roznych zabytkowych obiektow. Grzebiacy w niej dosc dostatnio sobie zyja. Moze ten argument jakos zadziala?
Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez Pijunek dnia Sob 16:38, 04 Kwi 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Born stubborN
Gaduła
Gaduła


Dołączył: 03 Sty 2009
Posty: 159
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Zabrze
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 20:00, 04 Kwi 2009    Temat postu:

Tak naprawdę to ten temat nie musiałby powstać. Według polskiego prawa każda inwestycja MUSI być poprzedzona badaniami archeologicznymi. I nie eksploracją z wykrywaczem ,ale prawdziwymi badaniami sondażowo-ratowniczymi. Jak to jednak jest z polskim prawem wiemy wszyscy, dlatego niestety muszą powstawać tego typu apele.

Sytuacja ta w miastach o średniowiecznej proweniencji powinna być szczególnie pilnowana.

Problem w tym, że z braku funduszy często pomija się ten, jakże ważny punkt. Obchodząc przepisy i szukając oszczędności niszczy się często unikatowe stanowiska, a drobne znaleziska trafiają w niewłaściwe ręce.

Mam nadzieję, że tym razem tak nie będzie. Mam nadzieję, że przy rwaniu asfaltu i kostki pojawią się archeolodzy. A jeśli nie, to jest podstawa, by po takich wezwać.


Ostatnio zmieniony przez Born stubborN dnia Sob 20:01, 04 Kwi 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
malymis2
Zawodowiec
Zawodowiec


Dołączył: 18 Cze 2007
Posty: 816
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Głubczyce/ śląskie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 10:37, 07 Kwi 2009    Temat postu:

Z racji swego zawodu wiem, że są takie gminy, które w ramach przetargu na określone roboty budowlane tak planują czas oddania inwestycji, że wliczają w niego okres przebadania terenu przez archeologów. W Głubczycach pod ul. Kochanowskiego na jej pierwszym odcinku od kościoła prawdopodobnie będzie można coś "ciekawego" znaleźć. Na wysokości SP nr 2 przebiegała fosa miejska, a w taką fosę różne rzeczy wyrzucano. Kto wie czy te śmieci ówcześnie nie bedą cenną informacja na temat życia w dawnym mieście. Wszystko zależy jak głęboko będzie wybierana podbudowa drogi, ale jeżeli będą prowadzone prace przy kanalizacji, to będzie można odkryć stare warstwy historyczne.

Ostatnio zmieniony przez malymis2 dnia Wto 10:38, 07 Kwi 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Pijunek
Pasjonat
Pasjonat


Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 445
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: New Jersey

PostWysłany: Wto 14:28, 07 Kwi 2009    Temat postu:

Od zeszlego roku obserwuje jak rozwija sie sprawa przebudowy tych ulic. Jak do tej pory nic na temat badan archeo. poprzedzajacych prace mowy nie bylo. Cisza, cisza i jeszcze raz cisza. Dlatego boje sie, ze u nas NIE BEDZIE tak jak byc powinno i po ciszy wjada koparki.
Slowa Born stubborN moga dac duzo do myslenia:
<b>"Problem w tym, że z braku funduszy często pomija się ten, jakże ważny punkt. Obchodząc przepisy i szukając oszczędności niszczy się często unikatowe stanowiska, a drobne znaleziska trafiają w niewłaściwe ręce".</b>

Moze nie powinienem szukac nikomu zajecia, ale przy tej sprawie nie potrafie sie powstrzymac.
Pani K. Maler ma przeciez tutaj duze pole do popisu. I jako historyk i jako radna (Przewodniczaca Komisji Oswiaty i Kultury).
Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez Pijunek dnia Wto 14:32, 07 Kwi 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
1stary2
Fanatyk
Fanatyk


Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1685
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Niemcownia
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 19:38, 08 Kwi 2009    Temat postu:

Mysle pamietac, ze przy budowie synagogi musiano usypywac kilka, kilkanascie metrow terenu dla wyrownania. Moze jednak tylko "mysle pamietac". Starosc nie radosc. Doswiadczycie jeszcze! W piatek poszperam. A dzis zrobie cos, czego w zasadzie nie robimy. Wstawie tutaj plan, szkic przebiegu murow obronnych.
Pochodzi to ze stron Slaskiej Biblioteki Cyfrowej, link podam w piatek.
[link widoczny dla zalogowanych]

Prosze mojego tekstu nie rozumiec jako glosu przeciw archeologicznym badaniom. Wrecz przeciwnie!!! Jestem zdania, ze nalezy wykorzystac sytuacje i zrobic wszystko co mozliwe aby dowiedziec sie jak najwiecej o ......
No wlasnie, po przebadaniu bedzie mozna powiedziec o czym.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
1stary2
Fanatyk
Fanatyk


Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1685
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Niemcownia
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 20:14, 08 Kwi 2009    Temat postu:

Dla uspokojenia, jestem po 004877itd, wladze sa swiadome obowiazku wykonania badan. Wydaje mi sie wiec, ze zostana wykonane. Tego pytania jednak juz nie stawialem. A moze powinienem?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Born stubborN
Gaduła
Gaduła


Dołączył: 03 Sty 2009
Posty: 159
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Zabrze
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 23:42, 08 Kwi 2009    Temat postu:

Ostatnio miałem trochę więcej niż zawsze doczynienia z Archeologami i niemal wszyscy żartowali, że gdyby nie autostrady, to nie mieliby co jeść. Bo gdy projekt jest wielki, to nie da się ich pominąc. A kiedy jest mała przebudowa, to wtedy wystarczy spóźnić się z wysłaniem ogłoszenia i już można zacząć pracę zanim ekipa archeologów dotrze.

Ale popatrzcie co za ironia.

Jeżeli autostrada przebiega przez lasy Wielkopolski czy niziny Mazowsza to natrafienie na ciekawe ślady czy grodziska jest trochę loterią. A mimo to nie rozpoczyna się budowy bez tego.
Natomiast prowadząc prace w mieście i to w dodatku w mieście średniowiecznym możliwość znalezienia ciekawych śladów z przeszłości wynosi niemal 80%. Najlepszym przykładem niech jest Cieszyn lub Racibórz. Wystarczy w ogródku pokopać i na pewno coś się znajdzie. Dlatego archeolodzy powinni PRZEDE WSZYSTKIM być zatrudniani przy pracach w miastach, bo tam ryzyko uszkodzenia lub pominięcia jest o te 80% wyższe.

Niech prawo jest prawem, a standardy pozostaną standardami.


PS. 1stary2 - Gratuluję postu nr 1000.


Ostatnio zmieniony przez Born stubborN dnia Śro 23:45, 08 Kwi 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
1stary2
Fanatyk
Fanatyk


Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1685
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Niemcownia
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 18:41, 09 Kwi 2009    Temat postu:

A dziekuje, wiedzialem, ze sie zblizam, ale nie pamietalem o tym. No mysle niezle jak na goscia ktory w jednym ze swoich pierwszych postow napisal: "Bede raczej bardziej obserwatorem niz aktywnym uczestnikiem tego forum "
Stalo sie inaczej, ale na poczatku tego kolejnego tysiaca moge powtorzyc tez to co wtedy napisalem:
"Mam nadzieje, ze zawsze bede mogl pozostac przy mojej pierwszej spontanicznej opinii: oto znalazlem najsympatyczniejsze forum dotyczace Glubczyc. "
Ciagle nie zmienilem zdania. Przepraszam za spam w temacie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM POWIATU GŁUBCZYCKIEGO Strona Główna -> Gmina Głubczyce Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin